KNJIŽNICA UPORABNIKOM OMOGOČA IN PONUJA:
- vpogled v knjižnične zbirke v prostem pristopu in njihovo uporabo,
- posredovanje informacij o gradivu in iz gradiva,
- pomoč in svetovanje pri iskanju gradiv, informacij in pri uporabi knjižnice,
- izposojo knjižničnega gradiva v knjižnici in na dom,
- uporabo knjižničnega in vzajemnega kataloga ter drugih podatkovnih zbirk in informacijskih virov,
- usposabljanje uporabnikov za uporabo knjižnice,
- izvajanje različnih oblik bibliopedagoške dejavnosti za razvijanje bralne kulture, bralnih strategij in osvajanje knjižnično informacijskih znanj,
- seznanjanje uporabnikov z dejavnostjo knjižnice, knjižnično zbirko in novostmi (v prostoru knjižnice, na internetni strani in na druge promocijske načine).
STROKOVNO BIBLIOTEKARSKO DELO
Strokovno bibliotekarsko delo obsega nabavo, obdelavo in izposojo knjižničnega gradiva. V času delovnega časa knjižničarka strokovno nabavi in obdela knjižnično gradivo. Sprejema potnike ter obdela knjižnično gradivo. Izposoja knjižničnega gradiva poteka individualno in skupinsko v času odpiralnih ur knjižnice.
IZVAJANJE KNJIŽNIČNIH INFORMACIJSKIH ZNANJ
Knjižnična informacijska znanja zajemajo vse elemente informacijske pismenosti s poudarkom na uporabi knjižnice in z njeno pomočjo dosegljivih informacij.
Informacijska pismenost je sposobnost pridobiti, vrednotiti in uporabiti informacije iz različnih virov. Je razširjen koncept tradicionalne pismenosti, ker se veže na uporabo katerega koli sistema znakov in vključuje razumevanje in ustvarjalno rabo informacij, posredovanih tudi s sodobno tehnologijo, sodobnimi računalniškimi in komunikacijskimi viri.
Cilji in vsebine knjižničnih informacijskih znanj zajemajo obdobje od 1. do 9. razreda osnovne šole. Njihovemu izvajanju so namenjene po štiri pedagoške ure letno v vseh oddelkih.
Vsebine in cilji tematskih sklopov se nadgrajujejo od 1. do 9. razreda osnovne šole.
Splošni cilji:
– učenci se navajajo na knjižnično okolje in vzdušje knjižničnega prostora ter zavzemajo pozitiven odnos do knjižnice in njenega gradiva s posebnim poudarkom na vzgoji za knjigo, motivaciji za branje in estetsko uživanje;
– učenci z uporabo knjižničnega gradiva in drugih informacijskih virov spoznavajo probleme ter se učijo učinkovitih strategij njihovega reševanja;
– učenci razvijajo različne spretnosti in sposobnosti, npr. komunikacijske, informacijske, raziskovalne
Knjižnična informacijska znanja izvaja knjižničarka v sodelovanju z učitelji drugih predmetnih področij.
PRIPRAVA RAZSTAV V KNJIŽNICI IN NA ŠOLSKIH PANOJIH
Knjižnični in šolski panoji predstavljajo pomembne obletnice, knjižnične novosti, kulturno dogajanje na šoli in v občini ter prikazujejo dejavnosti šole.
BRALNA ZNAČKA
Tekmovanje za bralno značko se na šoli začne vsako leto 17. septembra ob dnevu zlatih knjig in traja do konca aprila. V tekmovanje so vključeni učenci od 1. do 9. razreda. Na razredni stopnji vodijo tekmovanje razredničarke, na predmetni stopnji pa učiteljice slovenščine. Knjižničarka je v sodelovanju z učitelji pripravila nov priporočilni seznam bralna značke za vse razrede, ki si jih lahko ogledate v zavihku BRALNA ZNAČKA, dostopni pa so tudi v šolski knjižnici, na razrednih panojih oziroma v učilnicah za slovenščino ter v Knjižnici Velenje.
Ob koncu bralnega leta, konec aprila, bomo pripravili zaključno prireditev z gostom in podelitvijo priznanj.
BRALNA ZNAČKA ZA ODRASLE »ŠALEK BERE«
Bralna značka za starše, stare starše, učitelje, prijatelje in znance letos poteka prvič. Starši so bili na uvodnih roditeljskih sestankih v septembru povabljeni k sodelovanju. Priporočila za branje bodo pošiljali po elektronski pošti, osebno na bralnih vprašalnikih ter preko FB strani Šalek bere. Na koncu šolskega leta bomo vsa priporočila zbrali v brošuri Šalek bere 1. Ob koncu šolskega leta bomo za bralne značkarje pripravili zaključno prireditev.
NOČ BRANJA
Noč branja je projekt, ki se je prvič uveljavil leta 1988 v Nemčiji, v Sloveniji pa so prvo noč branja izvedli leta 2007 na Osnovni šoli Prestranek. Leta 2011 je noč branja izvedlo več kot 30 šol po Sloveniji. Cilji noči branja so: doživeti branje kot dogodek, poudariti pomen knjige za kakovostno preživljanje prostega časa, razvijati veselje do branja ter kreativnost in kritično razmišljanje ob in po branju ter druženje. Noč branja bomo izvedli po dogovoru z učiteljicami.
RASTEM S KNJIGO
V Sloveniji neprekinjeno že od leta 2006 poteka projekt Rastem s knjigo: slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu. Projekt se nadaljuje tudi v letošnjem šolskem letu. Učenci 7. razredov bodo v letu 2024 obiskali Knjižnico Velenje, jo spoznali ter v dar prejeli leposlovno knjigo po izboru državne komisije, knjigo Modri otok.
INTERESNA DEJAVNOST : PRAVLJIČNA USTVARJALNICA: sreda, 7.30-8.15
Interesna dejavnost je namenjena učencem 2., 3. in 4. razreda in bo vključevala branje pravljic in ustvarjanje. Brali bomo zgodbe, pravljice, pesmi in po branju ustvarjali. Navajali se bomo na zbrano poslušanje pravljice na določeno temo, obeležili bomo praznike ter se vključevali v projekte šole. Reševali bomo uganke, iskali skrite zaklade, se prelevili v knjižne junake ter izdelali kratko predstavo. Zabavno bo, zato vabljeni v svet pravljic in ustvarjanja!
INTERESNA DEJAVNOST : KALIGRAFIJA, UMETNOST PISANJA: četrtek, 7.30-8.15
Interesna dejavnost je namenjena učencem od 5. razreda dalje, ki kljub vsem elektronskim napravam, ki nas obdajajo, radi pišejo z roko. Spoznali bomo, kako svojo lastno pisavo izboljšati in ji dodati umetniški pridih. Spoznali se bomo z različnimi kaligrafskimi pisavami in zapisali pesem, verz, napis. Svoje pisanje bomo umetniško okrasili in izdelali umetniški izdelek. Izdelovali bomo inicialke, knjižna kazala in druge uporabne izdelke ter se tako aktivno celo leto posvetli uspešni izvedbi božičnega bazarja ter tedna pisanja z roko.
MESEČNE KNJIŽNE UGANKE
Vračajo se uganke, ki jih bomo v šolski knjižnici reševali vsak mesec. Navezovale se bodo na različne praznike, pisatelje, zanimive praznike in učencem prinašale obilo zabave in iznajdljivosti pri njihovem reševanju. Vsak mesec bo izžrebanec prejel nagrado.
ŽIVAHNICE
Skupaj z učitelji se bo tudi šolska knjižnica povezovala pri pripravi zanimivih dogodkov živahnic za različne starostne skupine učencev.
OBČASNE DEJAVNOSTI V KNJIŽNICI
Knjižne stojnice, Teden knjige, sodelovanje s Knjižnico Velenje in drugimi kulturnimi ustanovami, izmenjava knjižnih kazalk, Teden pisanja z roko, Nacionalni mesec skupnega branja, Mednarodni mesec šolskih knjižnic, sodelovanje pri vseh projektih šole, mednarodnih srečanjih …
Poročila o aktualnih dogodkih knjižnice si lahko ogledate na vstopni strani šolske knjižnice.