Logotip Knjižnice OŠ Šalek
Logotip OŠ Šalek

Andersenov teden v spomin na velikega pravljičarja Hansa Christiana Andersena

Hansa Christiana Andersena, velikega pravljičarja, ki se je rodil 2. aprila 1805 v mestecu Odense na danskem otoku Fyn, pozna skoraj vsak otrok. Prav gotovo pa ga poznajo vsi učenci naše šole, saj je ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke, na šoli potekal Andersenov teden.

Ni naključje, da 2. aprila po vsem svetu praznujemo dan knjig za otroke. Andersen je kralj pravljic. Le kdo ne pozna njegovih pravljic Grdi raček, Kraljična na zrnu graha, Deklica z vžigalicami, Cesarjeva nova oblačila in drugih. Čeprav je minilo že skoraj 220 let od njegovega rojstva, pa njegova slava in njegove pravljice še vedno močno sijejo na pravljičnem nebu. Pravljico njegovega življenja smo ob letošnjem mednarodnem dnevu knjig za otroke spoznavali kar cel teden, ki smo ga poimenovali Andersenov teden. Med 2. in 5. aprilom se je šolska knjižnica spremenila v Andersenovo knjižnico, kjer so se učenci spoznavali z Andersenovim življenjem in njegovimi pravljicami med poukom in po njem.

Učenci od 1. do 6. razreda so v delavnicah (kotičkih) spoznavali Andersenove pravljice in s pomočjo odlomkov ter razstave Andersenovih pravljic reševali knjižno uganko meseca aprila. Po čem je znana Andersenova domovina Danska, so prebirali v knjigah in nato rešili križanko, kjer so ugotovili, da sledove Andersenovega ustvarjanja najdemo po celi Danski. Izdelali smo Andersenov spomin, ki je prepričal predvsem najmlajše, upirali pa se mu niso niti starejši učenci, saj so si z njim priklicali v spomin nekatere Andersenove pravljice, ki so jih prebirali v nižjih razredih in so nanje že malo pozabili. Nismo pozabili niti na grdega račka, ki se je spremenil v lepega laboda s pomočjo navodil za izdelavo knjižnega kazala. S pomočjo raznovrstnih nalog so učenci poglabljali  bralno in funkcionalno pismenost, spomin in urili ročne spretnosti. Četrtošolci so pri uri v knjižnici spoznavali Andersenovo življenje, nato pa se preizkusili v reševanju križanke, ki jim je razkrila še marsikatero zanimivost o velikem pravljičarju. Knjižničarka Urška Sotler je za učence pripravila kratko lutkovno predstavo Kraljična na zrnu graha ter učence na humoren način seznanila še na eno pravljico velikega pravljičarja.

Vsaka knjiga, ki jo odpremo, vsaka pravljica, ki ji prisluhnemo, nas popelje v drug svet. Svet, v katerem se dogajajo same čudovite stvari in je vse mogoče. Andersenovo življenje nam to dokazuje.

Dostopnost